Järvamaa aasta terviseteoks on õhtused rattasõidud Paides
Tänavuse aasta terviseteoks on Paide õhtused rattasõidud, mille eestvedajaks on Ain Türner. Kokku oli nominente 6. Maakonnas antakse terviseteo auhinda välja aastast 2011.
Ain Türnerit teavad paljud liikumissõbrad kui rajameistrit, kes on aastaid hoolt kandnud selle eest, et talvel oleks ka Paides võimalus suusatada. 2016. aastal said Aini eestvedamisel hoo sisse Paide hommikused rattasõidud. Huvi kasvades vahetati 2018. aastast hommikused rattasõidud õhtuste vastu. Tänavu suvel sõitsid ratturid üheskoos 14 korral ja läbisid umbes 150 km Paide linna tänavatel. Etapil osales tavaliselt 20-30 ratturit. Iga etapi marsruudi koostas Ain ja tema eestvedamisel kulges sõit Paide linna tänavatel. Lisaks oli Ainil sellel aastal ka kaks eriprojekti – Paide õhtused rattasõidud arvamusfestivalil ja Paide õhtused rattasõidud Euroopa liikuvusnädalal.
Õhtused rattasõidud esitas terviseteo tiitlile sihtasutus Paide Spordikeskus.
Nominendid:
Tervisedenduse sündmused Koeru Keskkoolis
Esitaja Kirsika Ilmjärv
2019. aastal on Koeru keskkool hoidnud fookuses tervisedenduse tähtsuse. Läbi mitmete tegevuste on tegeletud terviseriskide ennetamise ja vähendamisega ning selles valdkonnas õpilaste, kooli meeskonna, lastevanemate, kogukonna teadlikkuse tõstmisega.
2019. aasta ettevõtmised on 1) Sensoorse raja rajamine, 2) Keksukastid kooli territooriumile, 3) Füsioteraapia- ning tegevusvahendite soetamine, 4) Koeru Keskkoolis invatõstuki rajamine, 5) Liikumisüritused kooli meeskonnale, 6) Mahukas programm Spordinädal 2019 raames, 7) Sisehoovi rajamine, 8) Liikuma kutsuva kooli programmis osalemine.
Järva-Jaani – Karinu vaheline kergliiklustee
Esitaja Järva Vallavalitsus
19. augustil avati konserti ja ühismatkaga üle poole miljoni euro maksnud 5 km pikkune Järva-Jaani ja Karinu vaheline kergliiklustee. See pea 653 tuhande eurone investeering on rahastatud 100% valla poolt ning see on Järva vallale, kogukonnale, kui ka Järva maakonnale oluline objekt. Kergliiklustee parandab erinevad liikumis- ja treenimisvõimalusi piirkonnas, inimestel on võimalusi rohkem heaseista oma tervise eest. Kergtee aitab kaasa turavalisuse tõusu liiklemises.
Projekt „Keerukuju“ , Järva-Jaani Gümnaasiumi õpetaja Maris Kurvits ja Järva-Jaani Päevakeskus
Järva-Jaani Gümnaasiumi õpetaja Maris Kurvits koostöös Järva-Jaani Päevakeskusega loonud projekti, kus toome õpilasteni päris inimesed, kes ei suuda abivahenditeta liikuda, kelle silmanägemist ei paranda ühedki prillid ning inimese, kes sõltub oma elupäevade lõpuni kellestki teisest. Toome need inimesed õpilaste keskele ja räägime asjadest, millele koolinoored ehk täna isegi mõelda ei oska. Tahame tuua õpilasteni päris inimesed oma päris elu päris rõõmude ja muredega. Soovime juhtida tähelepanu kohtadesse, kuhu nende mõtted ehk iseseisvalt kodus nutiseadet jälgides ei rändaks.
Projekt „Kõik õue“
Esitaja Paide Sookure Lasteaed
Projekt „Kõik õue“ eesmärgiks oli ärgitada õpetajaid lastega õues olema ja liikuma iga ilmaga, igal ajal ja iga päev nii palju kui võimalik. Kõik tegevused, mida oli võimalik õues läbi viia, viidi läbi õues. Seda ka talvel, õhtul ja pimedas. Üheks eesmärgiks oli pöörata tähelepanu laste õuesoldud aja sisukusele, õpetada lapsi märkama loodust enda ümber ning selles toimuvaid muutusi. Õueminutite märkimine motiveeris rohkem õues olema, sest iga päev märkisid õpetajad õues oldud minutid ja kuu lõpus tehti kokkuvõtted ning tunnustati tublimaid.
Maakonna esmatasandi tervisekeskuste ehitamine/renoveerimine
Esitaja Türi Vallavalitsus
Eelmisel aastal avati renoveeritud tervisekeskus Koerus, sellel aastal avatakse uued esmatasandi tervisekeskuste hooned Paides ja Türil. Tegemist on viimase aja suuremate investeeringutega tervisehoiuvaldkonda maakonnas. Uued hooned on vajalikud nii patsiendile kui ka teenuseosutajale – patsiendi seisukohast peavad teenused olema lihtsasti ligipääsetavad, ning teenuseosutajad saavad ühes hoones tegutsedes omavahel konsulteerida ja seeläbi pareneb koostöö eri teenuseosutajate vahel, millest omakorda saab kasu ka patsient. Lisaks on uutel tervisekeskustel potentsiaali kujuneda noorte spetsialistide tõmbekeskusteks, sest noored arstid ja teised väärtustavad meeskonnatööd ning võimalust kolleegidelt õppida.
Konkursile võis esitada eraisikuid või organisatsioone, kes on käesoleval aastal kaasa aidanud tervisedenduse tähtsustamisele, teadlikkuse tõstmisele või loonud eeldused inimese tervise edendamisele maakonnas.
Varasemalt on Terviseteo tiitli võitnud:
2018 – Kirna mõisa terviseloengud
2017 – Türi elamuspark ja Kõrgessaare kettagolfi rada
2016 – Ilmar Mõttuse täiskasvanute kehalise kasvatuse tunnid
2015 – Tervisematkad Järvamaal
2014 – Järva-Jaani Võllaste kettagolfi rada
2013 – „Ravimtaimete kasvatamine ja tundmaõppimine“ Aravete lasteaias Mesimumm
2012 – Järvamaa lasteaedade tervisealased hea praktika näited
2011 – Tervistav õuesõppeaasta Türi kesklinna lasteaias.
Maakonna tervisedenduse ülesanded on alates 1. jaanuarist 2018 Järvamaal antud Järvamaa omavalitsuste liidule. Liit on moodustanud maakonna tervisenõukogu ja jätkab tervisedenduse alase teavitustöö kõrval ka parima terviseteo väljaselgitamise ja tervisefoorumi korraldamisega.
Vaata tervisefoorumi pilte SIIT
Lisainfo:
Pipi-Liis Siemann
Järvamaa Omavalitsuste Liit
juhatuse esimees
Tel: 384 8202, 527 9775
vallavanem[at]tyri.ee
Teate koostas:
Helje Mets
Järvamaa Omavalitsuste Liit
juhiabi
jol[at]jarva.ee